5 років тому
Немає коментарів

Багаторічна рослина з прямостоячим стеблом до 1,5 м заввишки. Липки супротивні, цілісні, по краю зубчасті, з прилистками. Квітки дрібні, зелені, зібрані в пазушні колосовидні суцвіття. Рослина дводомна. Тичинкові квітки з 4-роздільною оцвітиною і чотирма тичинками. Маточкові квітки мають оцвітину з 4 листочків, з яких 2 внутрішні більші і розростаються при плодах. Плід – дрібненький горіх. Цвіте із середини червня до пізньої осені. Росте поблизу житла, на засмічених тінистих місцях, у лісах по всій Україні.

Ліпнім ька назва роду находять від латинського слова, що означає жалити (рослина вкрита жалкими волосками і. Видова назва в перекладі з латинської мови — дводомна», пов’язана і біологічними особливостями рослини.

У волосках кропиви є мурашина кислога. Гострі кінчики волосків просочені кремнеземом, через що дуже ламкі. Під найменшого дотику вони впиваються в шкіру, відламуються, і їдка речовина потрапляє в ранку, спричинюючи опік.

Кропива запилюється вітром. У неї виробилося цікаве пристосування до викидання пилку тільки в сонячну погоду. Тичинкові нитки з пиляками загнуті всередину квітки і завжди в напруженому стані. Від нагрівання вони підсихають і випрямляються, а пилок викидається з пиляків.

Молода кропива дводомна їстівна: здавна використовують її у медицині.

На Україні росте 6 видів кропиви.

Кропива дводомна, Крапива двудомная, URTICA DIOICA L.

Кропива дводомна, Крапива двудомная, URTICA DIOICA L.