6 років тому
Немає коментарів

Багаторічна водяна рослина. До дна водойми прикріплюється великим міцним, вкритим бурими лусками, кореневищем завтовшки до 10 см. Від нього на поверх ню води на довгих черешках піднімаються великі плаваючі цілісні листки овальної форми із серцевидною основою. Великі красиві квітки сидять по одній на кінцях довгих бурих квітконосів, що також відходять від кореневища. Черешки листків і квітконоси дуже міцні й еластичні. Усі частини квітки розміщують ся по спіралі. Віночок з численних білих пелюсток, оточений зеленими чашолистками із зовнішнього і білуватими з внутрішнього боку. Пелюстки зменшуються до середини квітки і переходять у численні тичинки з довгими жовтими пиляками. У центрі квітки міститься маточка з оранжевою променистою приймочкою. Квітки на ніч опускаються під воду, але тільки-но зійде сонце, вони спливають на поверхню у вигляді великих овальних бутонів, які через деякий час розкрива ються. О 5—6-й годині вечора квітки починають повільно закриватися і занурюватися у воду. Занурення — це пристосування до захисту від надмірного випромінювання тепла у нічні години, коли над річкою прохолодно. У дощову погоду квітки не розкрива ються. Цвіте з кінця травня до серпня.

Плід яйцевидної форми. Його оболонка швидко згниває у воді, насіння звільняється і спливає на поверхню. Росте у стоячих і повільно текучих водоймах по всій Україні. Належить до зникаючих рослин і потребує охорони.

Латинська назва походить з грецької міфології, від назв міфічних Істот — німф, які ніби жили у воді і були втіленням краси і ніжності. Видова назва є дослівним перекладом з латинської мови.

На Україні росте 3 види латаття.

Латаття біле, Кувшинка белая, NYMPHAEA ALBA L.

Латаття біле, Кувшинка белая, NYMPHAEA ALBA L.