6 років тому
Немає коментарів

Однорічна рослина з борошнистою поволокою. Стебло прямостояче, до 100 см заввишки. Листки чергові, черешкові, здебільшого яііцевидно-ромбічні або видовжено-ромбічні, неправильно-зубчасті; верхні — майже лінійні, біля основи клиновидні. На стеблі біля основи черешків — пурпурова пляма. Квітки зеленуваті, зібрані в клубочки, які в свою чергу зібрані у колосовидні або волотевидні суцвіття. Листочків оцвітини 5, при плодах замкнені. Цвіте у липні — вересні. Росте на полях, городах, забур’янених місцях по всій Україні.

Латинська назва роду походить від грецьких слів, що в перекладі означають гусак і лапа (за формою листки нагадують гусячу лапу). Видова назва походить від латинського слова «білий».

Як і в інших вітрозапильних рослин, квітки в лободи білої невиразні, зеленуваті, але утворюють багато пилку і можуть самозапилюватися.

Лобода біла — злісний бур’ян. На одній рослині утворюється до 200 тис. і більше насінин. Вони бувають трьох видів: великі, майже плоскі, світло-чорні, що проростають відразу; дрібніші, округлі, чорні або зеленувато-чорні — проростають на другий рік; дуже дрібні, округло-овальні, чорні — на третій.

Перші сходи лободи з’являються рано навесні, проростання насіння триває до кінця літа. Лобода не боїться весняних заморозків, навпаки, промерзання підвищує схожість її насіння, яке проростає з глибини до 3 см; у глибших шарах грунту воно зберігає схожість понад 10 років.

Лобода біла — добра кормова рослина. У ній містяться 22,1 % протеїну, жири, вітаміни тощо. Молоді листки використовують як овочі.

На Україні росте понад 20 видів лободи.

Лобода біла, Марь белая, CHENOPODIUM ALBUM L.

Лобода біла, Марь белая, CHENOPODIUM ALBUM L.