9 років тому
Немає коментарів

Багаторічна шорстковолосиста рослина 15—30 см заввишки. Прикореневі листки біля основи звичайно серцевидні. Квітки на початку цвітіння рожеві або червоні, під кінець цвітіння синіють. Цвіте в квітні — травні. Росте в лісах, на узліссях переважно на піщаному грунті в лісовій і лісостеповій зонах України.

Латинську назву роду утворено від латинського слова, що в перекладі означає легені, і пов’язана з лікувальними властивостями рослини. Видова назва в перекладі з латинської — неясна, темна.

Медунка — одна з небагатьох ранньовесняних рослин, які розвиваються і зацвітають, як тільки у лісі розтане сніг. Ранній розвиток і цвітіння рослини пов’язані з тим, що вона росте у листя них лісах і поспішає використати сонячне світло, поки на деревах не розів’ється густа крона. Медунка має квітки двох типів (гетеростилія): у квітках одного типу маточка значно довша від тичинок, а другого — навпаки, тичинки довші, ніж маточка. Квітки з довшими маточками більші за квітки з довшими тичинками. Запилення відбувається тоді, коли пилок потрапляє на приймочки квіток, що різняться розмірами. Це одне з пристосувань рослини до перехресного запилення. Зміна забарвлення квіток є пристосуванням до приваблювання комах і перехресного запилення, зумовлюється змінами хімічних властивостей клітинного соку, в якому є пігмент антоціан.

Медунка — чудовий медонос. Використовують її в народній медицині для лікування захворювань дихальних шляхів тощо. Гарна декоративна рослина, заслуговує на більшу увагу садоводів-любителів.

На Україні росте 6 видів медунки.

Медунка темна, Медуница темная, PULMONARIA OBSCURA DUM.

Медунка темна, Медуница темная, PULMONARIA OBSCURA DUM.