5 років тому
Немає коментарів

Багаторічна короткоопушена рослина 20—30 см заввишки. Листки в прикореневій розетці. Квітки жовті, зібрані на верхівці квітконоса. Плід — коробочка. Цвіте в травні — червні. Росте на узліссях, у світлих лісах, на схилах у лісовій і лісостеповій зонах, рідше на півночі степової зони.

Латинська назва роду утворена від латинського слова, що означає перший (рослина цвіте однією з перших). Видова назва перекладається з латинської мови як весняний.

Квітки пристосовані до перехресного запилення: в одних квіток стовпчик маточки довгий і приймочка міститься біля відгину віночка, а короткі тичинки і пиляки — у глибині трубки під приймочкою. В інших — навпаки: стовпчик маточки короткий, а довгі тичинки містяться над приймочкою. Джміль або метелик, який має довгий хоботок, проникаючи за нектаром на дно трубки в квітку з коротким стовпчиком, торкається головою довгих тичинок і вимазується в пилок. Потім, перелетівши на квітку з довгим стовпчиком, торкається головою приймочки, яка міститься біля входу в трубку, і запилює квітку, водночас вимазуючи голову пилком коротких тичинок. Якщо після цього комаха сяде на квітку з довгим стовпчиком, вона своєю головою обов’язково доторкнеться до приймочки і залишить на ній пилок з коротких тичинок.

У високогір’ї Карпат на скелях гір Піп Іван Чорногорський, Балцатул і Піп Іван Мармарошський росте первоцвіт дрібний (Р. minima L., мал. угорі) — багаторічна рослина 2—7 см заввишки, зі шкірястими клиновидними листками і рожевими квітками. Цей рідкісний вид занесено до Червоної книги УРСР і взято під повну охорону.

На Україні росте 9 видів первоцвіту.

Первоцвіт весняний, Примула весенняя, PRIMULA VERIS L.

Первоцвіт весняний, Примула весенняя, PRIMULA VERIS L.