9 років тому
Немає коментарів

Багаторічна вічнозелена рослина з довгим повзучим вилчасто розгалуженим стеблом, від якого відходять невисокі висхідні вилчасто розгалужені пагони. Стебло і пагони густо вкриті вузькими дрібними темно-зеленими листками. На верхівках окремих пагонів на майже безлистих ніжках розвивається 9—5 спороносних стробілів. Листки, що містяться на осі спороносного стробіла, називаються спороносними: біля їх основи на пластинці розвиваються спорангії зі спорами. Спори дуже дрібні, блідо-жовті. Спороносить рослина у серпні — вересні. Росте в тінистих вологих і мішаних лісах у лісових і лісостепових районах. Кількість плауна булавовидного поступово зменшується у зв’язку зі змінами екологічних умов, а також через недбайливе збирання. Потребує бережливого використання.

Латинська назва роду в перекладі означає вовконіг. Українська і російська назви походять від слова “пливун” (гнучке ламке довге стебло рослини наче пливе по землі). Видова назва — дослівний переклад з латинської мови.

У плаунів своєрідний цикл розвитку. Зі спори виростає маленька (2— З мм у діаметрі) рослина, схожа на ріпу. На ній розвиваються статеві органи — антеридії й архегонії. Із заплідненої яйцеклітини архегонія розвивається зародок. Від утворення спори до запліднення у плауна булавовидного проходить близько 20 років. Через деякий час гаметофіт гине, а Із зародка виростає розгалужене стебло, вкрите листками,— спорофіт. На спорофіті знову утворюються спори, і цикл розвитку повторюється.

Спори плауна використовують у медицині (дитяча присипка) та іноді у ливарному виробництві.

Плаун булавовидний. Плаун булавовидный. LYCOPODIUM CLAVATUM L.

Плаун булавовидний. Плаун булавовидный. LYCOPODIUM CLAVATUM L.