9 років тому
Немає коментарів

Густодерниста багаторічна рослина 30—100 см заввишки, з укороченим кореневищем. Стебла численні, тупо-тригранні, безлисті, з двома-трьома здутими плівчастими піхвами, закінчуються багатоквітковим колоском, унизу обгорнуті коричневими піхвами, які довго зберігаються. Листки неплідних нагонів вузенькі, тригранно-жолобчасті, майже нитковидні, коротші від стебла. Квітки двостатеві, оцвітина видозмінена в численні дуже видовжені щетинки білого кольору. Тичинок 3, маточка 1 з трьома приймочками. Квітки сидять у пазухах покривних лусок. Щетинки біля плодів розростаються і утворюють пучки білих волосків. Плід — 3-гран-ний горіх. Цвіте в квітні гранні. Росте на сфагнових болотах у Карпатах і на Поліссі, у лісостеповій зоні зрідка, в основному на півночі.

Латинську назву роду утворено від грецького слова, що в перекладі означає та, що несе вовну. Таку назву рослина дістала за пухнасті пучки волосків при плодах. Звідси й українська і російська назви рослини. Видова назва в перекладі з латинської мови — піхвова (стебло має тільки піхви листків без пластинки).

Пухівка цвіте ранньою весною і запилюється вітром. На початку червня достигають її плоди. Під час плодоношення рослина надзвичайно гарна: на тонкому стебельці розгойдується пишний сніжно-білий султан. Росте вона здебільшого групами, і здалеку здається, що на болоті біліють великі квітки. Через кілька тижнів плоди відокремлюються і розносяться вітром.

Пухівка піхвова разом з деякими іншими рослинами становить основну масу так званого пухівкового торфу, що має волокнисту структуру. Молоді рослини поїдає велика рогата худоба.

На Україні росте 5 видів пухівки.

Пухівка піхвова, Пушица влагалищная, ORIOPHORUM VAGINATUM L.

Пухівка піхвова, Пушица влагалищная, ORIOPHORUM VAGINATUM L.