5 років тому
Немає коментарів

Однорічна гола сиза рослина 20—50 см заввишки. Прикореневі листки з черешками, оберненоовальнодовгасті. рано відмирають; стеблові — цілісні, сидячі, довгасто-ланцетні. Квітки білі. Чашолистки відлягають від пелюсток. Плоди — стручечки, округло-еліптичні, ширококрилаті, на верхівці глибоковиїмчасті, з дуже коротким стовпчиком між виїмками. Цвіте в квітні —липні. Росте на полях, городах, поблизу житла і вздовж доріг по всій Україні.

Латинська назва роду утворена від грецьких слів, що означають сплющений щит, і пов’язана з формою плодів рослини. Видова назва перекладається з латинської мови як польовий.

Талабан дуже цікаво пристосований до розмноження. Приймочка маточки достигає раніше, ніж тичинки, і розміщується над ними. Достигаючи, тичинки витягуються, стають довшими за приймочку І висипають на неї пилок. Так буває, коли перехресне запилення з якихось причин не відбулося. Рослина розмножується насінням. За літо дає 2—8 покоління; на кожній рослині утворюється 60— 80 тис. насінин. Недостигле насіння проростає майже так само швидко, як і достигле. Проростає воно з глибини до 1 см, у глибших шарах грунту зберігає схожість протягом 9 років. Ось чому талабан — злісний бур’ян.

У насінні міститься до 30 % жирної олії, придатної для миловаріння та їжі. Крилаті придатки на стулках плодів — своєрідне пристосування до поширення рослини. З молодих листків талабану готують салати. У листках міститься до 200 мг % вітаміну С, вуглеводи, глікозиди. Листки гострі на смак, із запахом часнику, мають в’яжучі, протицинготні, дезинфікуючі властивості.

На Україні росте 7 видів талабану.

Талабан польовий, Ярутка полевая, THLASPI ARVENSE L.

Талабан польовий, Ярутка полевая, THLASPI ARVENSE L.