Передмова
У Директивах XXIV з’їзду КПРС про розвиток господарства СРСР на 1971—1975 pp. підкреслюється, що необхідно посилити охорону природи, підвищити відповідальність міністерств і відомств, підприємств, установ і організацій за раціональне використання природних ресурсів — землі, вод, атмосфери, корисних копалин, а також за відтворення рослинного і тваринного світу.
Для того щоб успішно виконати це завдання, треба передусім добре знати природні умови країни, розуміти їх специфіку і відмінності по кожній окремо взятій території: адміністративній області, району, господарству. Знання природних умов адміністративних областей потрібні дуже широкому колу радянських людей: працівникам проектних інститутів, вчителям, спеціалістам сільського лісового і водного господарств, працівникам органів у справах охорони природи, краєзнавцям, туристам та іншим.
За роки Радянської влади проведено багато різноманітних і глибоких досліджень природи Львівської області: геологічної будови, корисних копалин, геоморфологічної будови, клімату, режиму річок, географії рослинного покриву, тваринного світу, характеру грунтів, будови природних територіальних комплексів. Проте матеріали цих досліджень розпорошені в надзвичайно численних і різноманітних виданнях — наукових записках, доповідях, звітах тощо і тому мало доступні для широкого кола спеціалістів, яким необхідні зведені знання про природу області.
Слід мати на увазі, що для наукового планування і проектування потрібні не сумарні, хоча б і добре систематизовані зведення матеріалів про природу області, а передусім характеристики природних умов, тобто такі роботи, в яких були б показані існуючі генетичні зв’язки між окремими компонентами природи і явищами, що привели до утворення різноманітних природних комплексів зі своїми особливими структурами і динамікою процесів, а отже, і зі своєю специфікою господарського використання. У таку характеристику мусять входити також і закономірності географічного поширення природних комплексів по території області.
Автори цієї роботи поставили перед собою завдання — дати таку характеристику природних умов Львівської області, у якій, з одного боку, на підставі сучасних даних були б охарактеризовані окремі компоненти природи (геологія, рельєф, клімат, води, рослинний та тваринний світи та грунти), а з другого,— ті територіальні природні комплекси, що утворюють ці компоненти, і закономірності їх поширення по території області.
Передмову до книги і загальний огляд написав проф. К. І. Геренчук; розділ «Геологічна будова і корисні копалини» — ст. науковий працівник Українського науково-дослідного геологорозвідувального інституту, кандидат геолого-мінералогічних наук В. С. Буров; (підрозділ «Плейстоценові відклади» написали кандидати геолого-мінералогічних наук А. Б. Богуцький і М. С. Демидюк; розділи «Геоморфологічні райони» — проф. П. М. Цись; «Клімат» і «Поверхневі води» — кандидат географічних наук Г. Л. Проць-Кравчук; «Підземні води» — кандидат геолого-мінералогічних наук О. Д. Штогрин; «Рослинність» — кандидати біологічних наук доценти І. В. Бережний і Є. І. Шишова (характеристику лісових ресурсів області подав кандидат географічних наук доцент О. І. Шаблій). Авторами розділів «Грунти» є кандидат сільськогосподарських наук А. І. Гуменюк; «Фауна хребетних» — доктор біологічних наук К. А. Татаринов; «Ландшафти і природні райони» — проф. К. І. Геренчук. Заключний розділ «Питання охорони природи» написали проф. К. І. Геренчук і доктор біологічних наук С. М. Стойко.
Авторами монографії складені картосхеми і таблиці, за винятком «Орографічної схеми», яку виконав доцент Чернівецького університету Я. Р. Дорфман, і «Карти грунтів», узагальненої кандидатом географічних наук G. В. Трохимчуком. Бібліографію упорядкував ст. лаборант кафедри фізичної географії Львівського університету І. М. Гуньовський.
Наукове редагування книги здійснив проф. К. І. Геренчук.
Ця книга є першою спробою повної географічної характеристики природних умов однієї з областей нашої республіки, і тому в ній, можливо, виявляться окремі недоліки. Автори і науковий редактор будуть глибоко вдячні всім, хто надішле свої зауваження і відгуки на книгу.