5 років тому
Немає коментарів

У цю фізико-географічну область входять північні острови й півост­рови Америки загальною площею 1300 тис. кв. км. Найбільші з остро­вів: Баффінова Земля (512 тис. кв. км), Вікторія (215 тис. кв. км), Елсміра (200 тис. кв. км), Банкса (68 тис. кв. км), Девон (56,7 тис. кв. км). Широкий водний канал — система проток Мак-Клура, Мелвілл, Бар­роу і Ланкастер — поділяє архіпелаг на дві частини — північну і пів­денну. До північної частини належать острови Девон, Корнуоліс, Ба-терст, Мелвілл, Елсміра, Свердрупа тощо; до південної — Баффіноза Земля, Сцімерсет, Принца Уельського, Вікторія, Банкса, Короля Вільяма

Більшість островів Канадського Арктичного архіпелагу материко­вого походження. Вони порівняно недавно відокремились від північ­но-американської суші. Про це свідчать часті землетруси і численні термальні джерела на деяких островах.

Природні умови островів ще не досить вивчені. На основі найнові­ших досліджень установлено, що південна смуга островів у геологіч­ному минулому була частиною Канадського щита. Поверхня цих остро­вів заввишки 1500—2000 м має платоподібний характер, а їх береги досить круто спускаються до водних просторів, утворюючи численні фіорди.

Північна частина о. Вікторії складена пісковиками кам’яновугіль­ного віку з включенням прошарків вугілля. Південний захід острова представлений давнішими палеозойськими породами. Переважно цими самими породами також складений острів Банкса.

На характер поверхні помітний слід наклали антропогенове і су­часне зледеніння. Значні простори островів вкриті сучасними фірновими полями, долинними і каровими льодовиками. Потужність фірнового покриву на окремих островах перевищує 500—600 м.

Клімат архіпелагу арктичний, суворий і майже всюди різко конти­нентальний. Середні температури літніх місяців від +3° на півночі до +10° на півдні; вдень термометр іноді показує +20°, +24°. В усі літні місяці можливі заморозки. Середня температура січня —30°, —35°; міні­мальна— нижче від 50°. Найтепліше на півдні Баффінової Землі, яка лежить у межах субполярної зони.

Кількість опадів на островах змінюється від 200 мм на заході до 400 мм — на сході. Влітку вони випадають у вигляді дощу, а взимку — снігу.

На архіпелазі налічується близько 340 видів вищих рослин. На пів­нічних островах типові арктичні пустинні ландшафти, де ростуть лише мохи і лишайники.

Типові види тварин Канадського Арктичного архіпелагу: песець, гор­ностай, білий ведмідь, зрідка трапляється олень карібу, вівцебик; з мор­ських видів — тюлені, моржі, кити. З птахів тут є білі куріпки, снігові вівсянки, канадські гуси; влітку багато перелітних птахів.