5 років тому
Немає коментарів

Адірондак — гірський масив у Північних Аппалачах; від назви індіанського пле­мені адірондак.

Алабама — річка і штат США; від назви індіанського племені алібомони. Алеутські острови — острови в північній частині Тихого океану; від назви народу

алеути.

Аллегани — гори, що становлять головну вісь Аппалачів; по-індійському — «нескін­ченні, довгі».

Антільські острови; Великі А. і Малі А.— острови в Центральній Америці; від іс­панського анти— «проти» і іллас — «острови»; названо їх так у XVI ст., коли вважа­ли, що вони знаходяться проти Америки;

Аппалачі — гори в СІІІА; від імені індіанського племені аппалачів, які жили тут.

Арізона — штат у США; від індіанських слів арі—«маленький» і зон—«дже­рело».

Арканзас — річка і штат у США; від назви індіанського племені арканзас.

Атабаска — озеро і річка в Канаді; по-індіанському — «мулиста западина».

Баранова острів, Сітха—острів біля узбережжя Аляски, в архіпелазі Олександра. Названий на честь управителя Російсько-американської компанії О. А. Баранова, за­сновника російського поселення на цьому острові.

Баффінова Земля — острів у Канадському Арктичному архіпелазі; названий на честь англійського мореплавця В. Баффіна, який разом з Р. Байлотом відкрив у 1617 р. цей острів. Його ім’ям названо також море і затоку біля західних берегів Гренландії.

Берінгове море — море в північній частині Тихого океану; назване на честь В. Бе-рінга, який досліджував його в 1725—1728 pp. Ім’ям В. Берінга названо також протоку, що сполучає Північний Льодовитий і Тихий океани.

Бермудські острови, Бермуди,— група коралових островів у західній частині Атлантичного океану; відкриті в 1552 р. іспанцем X. Бермудесом і названі його ім’ям.

Біг-Хорн — хребет у Скелястих горах; по-англійському — «великий ріг».

Б ланко-Пік — найвища точка хребта Сангре-де-Крісто в Скелястих горах; по-іспан­ському — «білий пік».

Бофорта море — море Північного Льодовитого океану біля берегів Північної Аме­рики; назване англійським мореплавцем Д. Баколі, який відкрив його у 1834 p., на честь адмірала Ф. Бофорта — винахідника шкали для визначення сили вітру.

Брукса хребет — гори на півночі Аляски; названі ім’ям американського геолога А. Брукса, що вивчав Аляску.

Бутія — півострів і затока в Канаді; названі ім’ям англійця Ф. Бута, який фінан­сував експедицію Д. Росса, що відкрила їх у 1830 р.

Ванкувер — острів і місто в Канаді; названі ім’ям англійського мандрівника Дж. Ванкувера, який досліджував острів у 1792 р. Його ім’я носить також місто на північному заході у США.

Вашінгтон— столиця і штат США; названі на честь Джорджа Вашінгтона, пер­шого президента США. Його ім’ям названо також найвищу точку Північних Аппала­чів (1916 л).

Верхнє озеро — озеро в Північній Америці; назване так за високий гіпсометрич­ний рівень порівняно з іншими озерами системи Великих озер.

Вест-Індія — острови між Північною і Південною Америкою (Великі і Малі Ан-тільські, Багамські та ін.). Буквальне значення «Західна Індія». Відкривши ці острови в 1492—1504 pp., Колумб був упевнений, що це Індія. Коли з’ясувалась помилка, для розрізнення від власне Індії додали «західна».

Вінніпег — озеро і місто в Канаді; від індіанського ві — «брудний», ніпі — «вода».

Вісконсін — річка і штат у США; по-індіанському — «дикий потік».

Врангеля вулкан — вулкан на Алясці; названий на честь російського полярного дослідника XIV ст. Ф. П. Врангеля.

Гаїті — острів в архіпелазі Великих Антільських островів у Вест-Індії; по-кариб­ському — «гірський».

Гренландія — острів у північно-західній частиш Атлантичного океану; по-норве­зькому — «Зелена країна»; у 982 р. норманн Ейрік Рудий відкрив землю, вкриту зеле­ною рослинністю і назвав її Зеленою країною.

Гудзонова -А протока і затока в Північній Америці; названі на честь англійського мореплавця, який досліджував ці географічні об’єкти. Його ім’ям названо також річку в США, в гирлі якої розташований Нью-Йорк.

Гурон — озеро з групи Великих озер, на кордоні США і Канади; від назви інді­анського племені, яке французи називали гуронами — «кабанячі голови».

Девіса протока — протока між островами Гренландія і Баффінова Земля; названа за прізвищем англійського мореплавця Д. Девіса, який її відкрив у 1585 р.

Діксона протока — протока, що відокремлює острови Королеви Шарлотти від ар­хіпелагу Олександра; названа за ім’ям англійського мореплавця Діксона.

Долина Смерті — міжгірна западина в штаті Каліфорнія в США; назва пов’язана із загибеллю в 1849 р. групи золотошукачів від спраги. Це одне з найжаркіших і найбезводніших місць у світі.

Ері — озеро з групи Великих озер; від назви індіанського племені, що жило тут.

Іллінойс — річка і штат у США; від назви індіанського племені Іллічі, що озна­чає «справжні, чудові люди».

Йеллоустон — річка в США, притока Міссурі; від англійського yellow — «жовтий» і stone — «камінь, скеля», тобто «жовті скелі». Цим же ім’ям названо національний парк США в Скелястих горах.

Ййосемітська долина — долина річки Мерсед у США в штаті Каліфорнія; по-інді-анськи — «великий сірий ведмідь».

Кабота протока — протока біля східного узбережжя Канади; названа на честь англійського мореплавця Дж. Кабота. який її відкрив у 1497 р.

Канада — держава в Північній Америці; від індіанського каната — «село, сели­ще». Європейці, які колонізували країну, прийняли це слово за назву місцевості.

Каліфорнія — півострів і затока на тихоокеанському узбережжі Північної Аме­рики; по-іспанському каліда форн — «гарячий горн» (у розумінні — «розжарена сонцем земля») через високі літні температури повітря в цій області.

Канзас — річка і штат у США; від назви племені індіанців канзас, що означає «південний вітер» (тобто плем’я, що живе з боку південного вітру).

Карибське море — море Атлантичного океану, біля берегів Центральної Америки; від назви індіанського племені кариби, що означає «сміливі люди».

Каскадні гори — гори в північно-західній частині США; річка Колумбія, що про­ривається через ці гори, утворює тут каскади.

Кенай — півострів на Алясці; від назви індіанського племені кенайці, що означає «люди».

Кентуккі — річка і штат у США; від індіанського кан-тук-кес, що означає «темна від крові земля» (після кривавого винищення індіанців).

Колорадо — річка на південному заході США; від іспанського Rio Colorado — «червона річка», за колір води, що несе велику кількість червоної глини.

Колумбія — річка на північному заході США; від назви пароплава «Колумбія», на якому перший американський мореплавець навколо світу Р. Грей відкрив її пониззя в 1791 р. Назву корабель дістав на честь X. Колумба. Цю ж назву мають: федеральний округ у США, річка на західному узбережжі Північної Америки, кілька міст у США, гора в Канаді та ін.

Кламат — гірський масив на заході США, у штаті Каліфорнія; по-індіанському — «гора».

Коннектікут — річка і штат у США; по-індіанському — «довга річка».

Кордільєри — гірська система в Північній і Центральній Америці; від іспанського cordilleras — «ланцюги».

Коцебу — затока Чукотського моря біля західного узбережжя Аляски; названа на честь російського мореплавця О. Є. Коцебу, який відкрив її в 1816 р.

Куба — острів у Карибському морі в Центральній Америці; від назви індіанського міста Куба, що було на острові. На ньому розташована Республіка Куба. Значення топоніма невідоме.

Кука — затока Тихого океану на північно-західному узбережжі Північної Америки; названа ім’ям англійського мореплавця Дж. Кука, який відкрив ї! в 1778 р.

Ланкастера протока — протока між островами Девон і Баффінова Земля; названа ім’ям англійського мореплавця кінця XVI і початку XVII ст. Д. Ланкастера.

Лабрадор — півострів у Північній Америці. У 1500 р. до берегів півострова підходив португальський мореплавець Г. Кортіріал, що назвав його Terra de lavradores— «земля орачів» (у надії використовувати жителів як рабів на плантаціях).

Лонг-Айленд — острів на річці Гудзон у США; по-англійському — «довгий острів».

Лонгс-Пік— одна з вершин у Скелястих горах; названа ім’ям американського до­слідника С. Лонга.

Льяно-Естакадо — південна частина плато Прерій; по-іспанському — «рівнина».

Маккензі — річка в Канаді; за ім’ям англійського мандрівника А. Маккензі (1764— 1820), який першим з європейців проплив по ній у 1789 р. у Північний Льодовитий океан. Його ім’ям названі також затоки і гори та кілька населених пунктів у Канаді.

Мак-Клінток протока — протока між островами Вікторії і Принца Уельського; за ім’ям англійського дослідника Арктики Ф. Мак-Клінтора, який пройшов нею в 1853 р.

Маласпіна — льодовик на південному узбережжі Аляски; за ім’ям іспанського мо­реплавця А. Маласпіна, який досліджував цю частину континенту в кінці XVIIIст.

Массачусетс — затока і штат у США; від назви індіанського племені массачусетів— «люди високого горба».

Мексіка— держава на південному заході Північної Америки; від імені бога війни в ацтеків — Мексітла.

Міннесота — річка і штат у США; по-індіанському — «небесно-блакитна вода».

Міссісіпі — річка і штат у США; по-індіанському — «велика річка».

Міссурі — річка і штат у США; по-індіанському — «мулиста річка».

Мічіган— одне з Великих озер Північної Америки; по-індіанському—«велике озе­ро». Так само названо і штат США, що прилягає до нього.

Морріс-Джесеп — мис на півночі Гренландії (найбільш віддалена на північ точка суші земної кулі). Назву дав американський мандрівник Р. Пірі за ім’ям мільйонера, який фінансував його експедицію.

Мохаве — пустиня на південному заході США; від назви індіанського племені — мохаве.

Нельсон — річка і порт у Канаді. Річку відкрив у 1612 р. англійський мореплавець Т. Буттан і назвав за ім’ям свого супутника, командира корабля Нельсона.

Ніагара — водоспад на однойменній річці, що сполучає озера Ері і Онтаріо; по-інді­анському — «гуркітлива вода».

Нікарагуа — озеро і країна в Центральній Америці; за ім’ям індіанського вождя, що правив країною до приходу X. Колумба в 1502 р.

Ньюфаундленд — острів у Атлантичному океані, біля східного узбережжя Північ­ної Америки; від англійського Newfoundlend — «нововідкрита земля».

Огайо — річка і штат у США; по-індіанському — «мальовнича річка».