Афанасій Нікітін
(УВАГА!!! ДАНА КНИГА МІСТИТЬ ЕЛЕМЕНТИ КОМУНІСТИЧНОЇ ПРОПАГАНДИ)
Казкові багатства Індії з дуже давніх часів приваблювали багатьох мандрівників, які шукали шлях до цієї невідомої країни.
З європейців першим відвідав Індію і описав її у своїх записках «Хожение за три моря» відважний російський мандрівник (60-х pp. XV ст.) Афанасій Нікітін.
Тільки через 29 років після Нікітіна португалець Васко да Гама досягнув Індії морським шляхом (навколо Африки і через Індійський океан). Афанасій Нікітін, російський купець з міста Твері (тепер Калінін), для свого часу був досить освіченою людиною.
Влітку 1466 р. Нікітін разом з караваном суден російських і бухарських купців поплив з Твері вниз по Волзі. Біля гирла Волги караван пограбували астраханські татари. У Нікітіна було відібрано обидва його судна з товарами. Сам Нікітін на уцілілому бухарському судні дістався до Дербента — великого порту Ширинського ханства на березі Каспійського моря.
Повертатися додому з пустими руками (всі товари, які втратив Нікітін, він взяв у борг) було небезпечно, і Афанасій Нікітін вирішив іти до невідомої Індії, сподіваючись там знайти дешеві товари.
Понад два роки мандрував Нікітін у Персії (Іран) і тільки в 1469 році через «море Індійське» потрапив до Індії.
В Індії він побував у багатьох містах і вивчив природу та побут населення цієї невідомої на той час для європейців країни.
Нікітін був єдиним мандрівником, якого не осліпили розкіш і багатство султанського двора і вельмож. За зовнішньою пишністю він розгледів справжнє джерело цього багатства і зрозумів, що правлячі класи Індії живуть коштом бідного сільського люду.
Він бачив страшенні злидні основної маси населення, розкіш і багатство султанського двора і вельмож, кастовий поділ населення, мусульманський гніт.
В Індії мандрівник зібрав відомості і про інші невідомі йому країни Сходу, про морські шляхи до них і все це також записав у свій щоденник.
Два роки мандрував Нікітін по Індії, проте не знайшов тут ні казкових багатств, ні дешевих, придатних для Росії, товарів, про які він чув перед приїздом.
І хоч на батьківщині Афанасія Нікітіна чекала кара за втрачені товари, він, стомившись по рідній землі і палко люблячи її, вирішив повернутися до Росії.
На початку 1472 р. Нікітін переплив Індійський океан до Ормуза, звідки через Персію і турецькі володіння з великими труднощами дістався до Трабзона (Трапезунда).
Далі Нікітін через Чорне море добирається до Криму.
Афанасій Нікітін, «прейдох же три моря: первое море Хвалинское, второе море Индийское, третье море Черное», вирушав по Дніпру до рідних місць.
Але до Твері дістатися йому не вдалося. В кінці 1472 р. він помер поблизу Смоленська.
Супутники Нікітіна розуміли важливість його щоденників і привезли їх у Москву.
Записи Нікітіна про його подорожі були оцінені його сучасниками і внесені в літопис під назвою «Хожение за три моря».
Мандрівка Афанасія Нікітіна, здійснена ним виключно власними силами й засобами, без усякої підтримки з боку багатих людей, яку звичайно мала більшість європейських мандрівників, є справжнім подвигом, властивим тільки російській людині.
Афанасій Нікітін провів у подорожах 6 років і в своєму щоденнику правдиво описав Індію того часу.
Своєю подорожжю Нікітін звеличив славу своєї батьківщини.
Ім’я знаменитого російського мандрівника ввійшло в історію поруч з іменами відомих дослідників і мандрівників епохи великих географічних відкриттів.
Його щоденник широко використовується в науковій літературі і вважається видатною працею з географії та історії XV ст.
Відомий російський учений географ П. П. Семенов-Тян-Шанський сказав, що «Нікітін — справжній праотець усіх російських мандрівників-географів».