Дмитро Миколайович Анучин
(УВАГА!!! ДАНА КНИГА МІСТИТЬ ЕЛЕМЕНТИ КОМУНІСТИЧНОЇ ПРОПАГАНДИ)
Жодна країна світу не має таких видатних учених та дослідників-географів, як наша батьківщина. Серед цих славетних російських географів одне з видатних місць належить Дмитрові Миколайовичу Анучину, творцеві російської університетської географічної школи.
Дмитро Миколайович Анучин народився 8 вересня 1843 р. в Петербурзі. Чотирнадцяти років він втратив батьків і залишився під опікуванням старшого брата Михайла Миколайовича. У 1860 р. молодий Анучин закінчив Ларинську гімназію в Петербурзі і вступив на історико-філологічний факультет університету, але через рік захворів і за порадою-лікарів змушений був поїхати лікуватись за кордон. Він побував у Німеччині, Швейцарії, Італії, де провів майже два роки. Тут він знайомився з природою, музеями, літературою, побутом тощо.
Повернувшись у 1863 р. в Росію, Д. М. Анучин переїхав до Москви, де жив тоді його брат, і вступив до Московського університету на природничий факультет.
В університеті Анучин зацікавився зоологією та антропологією з етнографією. У 1867 р. він закінчує університет і готується до наукової діяльності. Першою науковою працею Ану-чина був твір «О генетическом сходстве видов рода «Byson». Проте з часом він більше зацікавився людиною і почав глибоко опрацьовувати питання антропології і географії.
У 1871 р. Анучина обирають ученим секретарем Товариства акліматизації тварин та рослин. Анучин вивчає африканських тварин і в 1873 р. друкує в журналі «Природа» свою працю «Очерки африканской фауны: І. Секретарь. II. Орел-скоморох». В наступному році він друкує в цьому журналі велику працю «Об антропоморфних обезьянах и о их отношении к происхождению человека».
В 1873 р. Анучин склав екзамени на ступінь магістра зоології і в 1874 р. почав читати курс природознавства в Катерининському інституті та географію в гімназії. В 1875 р. його було обрано секретарем антропологічного відділу Товариства любителів природознавства.
В 1876 р. в Московському університеті було відкрито на приватні кошти кафедру антропології; керувати нею запросили Д. М. Анучина. Незабаром Анучина відряджають за кордон. Під час свого перебування за кордоном (у Франції, Англії, Бельгії, Німеччині, Австрії, Чехії) він удосконалював свої знання з антропології, брав участь у розкопках дольменів, печер, курганів, відвідував лекції в Сорбонні, працював в антропологічній лабораторії у Празі і зібрав велику антропологічну колекцію.
Анучин був добрим організатором. В 1878 р. він за дужо короткий час організовує на всесвітній антропологічній виставці в Парижі російський відділ, який користувався заслуженою пошаною серед наукових кіл світу. В 1892 р. Анучин організовує географічну виставку в Москві, на якій було показано дослідження і розвиток російської географії. За це Дмитра Миколайовича було нагороджено Великою золотою медаллю.
Колекції та експонати з антропології стали основою антропологічного музею Московського університету, а експонати географічної виставки стали ядром географічного музею Московського університету.
З 1880 р. Анучин читає курс антропології в Московському університеті. В 1881 р. він захищав дисертацію на ступінь магістра наук, а в 1884 р. його обирають професором. В 1889 р. Анучину було присуджено (без захисту дисертації) науковий ступінь доктора географічних наук (він є наш перший доктор географічних наук). В 1896 р. Анучина обрано академіком Російської Академії наук, в 1900 р.— почесним членом Географічного товариства. В 1906 р. Анучину було присвоєно звання заслуженого професора. В 1914 р. Географічне товариство присудило йому за праці з загального землезнавства вищу нагороду — Костянтинівську медаль.
Незважаючи на великі труднощі (брак коштів, відповідних кабінетів, обмеженість штатів та ін.), Анучину вдалося створити російську університетську географічну школу, кращі традиції якої збереглися й тепер. Його твір «Рельєф поверхности Европейской России в поледовательном развитии о нем представлений» є класичним твором у галузі геоморфології. Розглядаючи рельєф Європейської Росії в розвитку, Анучин пішов у своїх дослідженнях значно далі, ніж Девіс і Пенки (батько і син). В цій праці він дав метод геоморфологічного дослідження і по-новому висвітлив рельєф Європейської Росії. Отже, Анучин є основоположником генетичної геоморфології.
Анучина можна вважати також творцем російської лімнології. Він дослідив витоки найголовніших рік Європейської Росії.
Анучин створив історію географії, в якій він багато уваги приділив дослідженням російських географів. Він один з перших вивчав географічні праці М. В. Ломоносова і довів його пріоритет у розробці багатьох географічних проблем. Він перший опрацював і частково видав праці Міклухо-Маклая. Далі він виявив стародавні витоки самобутньої російської географії і цим самим спростував твердження іноземних істориків географії про відсталість російської географічної науки.
Перекладні праці з історії географії Анучин доповнював дослідженнями російських географів, про що завжди замовчували іноземні вчені.
В усіх своїх працях Д. М. Анучин виявив себе патріотом, справжнім сином російського народу.
Проте основною галуззю роботи Анучина була антропологія. Він заснував і очолив кафедру антропології в Московському університеті, організував антропологічний музей при Московському університеті, антропологічний відділ «Общества любителей естествознания». Крім того, він був основоположником російської етнографії, особливо палеоетнографії. Чимало зробив Анучин і в галузі археології. Довгий час (з 1883 р.) він був віце-головою, а з 1918 р. головою Московського археологічного товариства.
Дуже багато зробив Анучин і в галузі методології географії. Окремі предмети та явища природи він розглядав не ізольовано, а в їх взаємодії і в процесі розвитку, наприклад, вивчаючи ріки й озера, він розглядає їх як елемент ландшафту, як складову частину навколишнього середовища, яка перебуває у по стійній взаємодії з усіма іншими елементами ландшафту.
Вивчаючи географію рослин і тварин, Ану-чин особливу увагу приділяв впливові географічного середовища на рослини й тварини та їх ролі у формуванні ландшафту.
Д. М. Анучин критично ставився до методологічних поглядів іноземних географів, зокрема Геттнера. В галузі ландшафтознавства він цілком дотримувався поглядів Докучаєва.
Проте в деяких питаннях Анучин стояв на неправильних позиціях. Основною його помилкою було перебільшення впливу географічного середовища на людину.
Д. М. Анучин був прогресивним ученим. Велику Жовтневу соціалістичну революцію він сприйняв з радістю, відразу віддав усі свої сили на користь молодій радянській республіці. Вже в 1919 р. він бере участь у роботі багатьох радянських наукових установ: у Московській секції відділу історії матеріальної культури Академії наук, в етнографічній комісії Головного музею, в бюро краєзнавства при Академії наук, в науково-дослідному інституті, в різних комісіях Наркомосу, в Комісаріаті іноземних справ, у Вищій військовій редакційній раді, в Держплані — і все це поруч з ви кладанням географії, антропологи і етнографії в Московському університеті.
Проте діяльність Анучина при радянській владі цим не обмежувалась. Він багато писав, виступав з доповідями і лекціями, готував молоді наукові кадри.
До останніх днів свого життя Анучин не залишав своєї кипучої наукової діяльності.
4 квітня 1923 р. Д. М. Анучина не стало, він помер після важкої хвороби і складної операції.
Радянський уряд високо оцінив діяльність Д. М. Анучина.
У день 25-річчя з дня його смерті Радянський уряд видав постанову про увічнення пам’яті академіка Д. М. Анучина. У цій постанові уряду Д. М. Анучина відзначено як най-видатнішого російського географа, як творця російської університетської географічної школи.
Найголовніші друковані праці Д. М. Анучина :
1. Рельєф поверхности Европейской России в последовательном развитии о нем представлений, Географиздат, 1948.
2. Новейшее изучение озер в Европе и несколько новых данных об озерах Тверской, Псковской и Смоленской губерний, «Землеведение», 1895, кн. І, стор. 137—163.
3. Озера области истоков Волги и верховьев Западной Двины, «Землеведение», 1898, кн. 1—2, стор. 109—164.
4. Япония. Географический очерк, «Землеведение», 1904, кн. 1—2, стор. 205—246.
5. География XVIII века и Ломоносов, «Сборник памяти Ломоносова», вид. Москов. унів., 1912.
6. Изучение производительных сил России, «Землеведение», 1916, кн. 1—2, стор. 97—103 (без підпису автора).
7. География в Московском университете за первое столетие его существования, «Землеведение», 1917, кн. 3—4, стор. 23—46.
8. Н. Н. Миклухо-Маклай. Его жизнь, путешествия и судьба трудов, «Землеведение», 1922, кн. 3—4, стор 3—80.
9. Полярные страны. Географический обзор, «Землеведение», кн. 11, 1894, стор. 115 —140.
10. Центральная Азия. Географический обзор, «Землеведение», III, 1894, стор. 79—114.