Микола Миколайович Міклухо-Маклай
(УВАГА!!! ДАНА КНИГА МІСТИТЬ ЕЛЕМЕНТИ КОМУНІСТИЧНОЇ ПРОПАГАНДИ)
Великий російський мандрівник-дослідник Микола Миколайович Міклухо-Маклай посідає видатне місце серед інших мандрівників XIX ст. За своє життя, на жаль, дуже коротке, він збагатив вітчизняну і світову науку дуже цінними науковими матеріалами про «первісних людей», жителі в Нової Гвінеї — папуасів, яких ще не торкнулася цивілізація.
Оселившись серед папуасів, Міклухо-Маклай старанно й наполегливо вивчав їх суспільний лад, побут, звичаї, мову. Він довів, що всі люди, незалежно від місця їх проживання, кольору шкіри, волосся та ін., за своїми біологічними властивостями однакові. Отже, і «дикуни», як несправедливо називали буржуазні вчені деякі народи, здатні до господарського й культурного розвитку.
Міклухо-Маклай з огидою ставився до європейських загарбників, які поневолювали цілі народи, гнобили їх, чинили над ними насильство.
Л. М. Толстой у своєму листі до М. М. Міклухо-Маклая писав: «Мене зворушує і сповнює натхнення у Вашій діяльності те, що як мені відомо, Ви перший безперечно досвідом довели, що людина скрізь є людина, тобто добра громадська істота, у зносини з якою можна і треба входити тільки добром і істиною, а не гарматами і горілкою, і Ви довели це подвигами справжньої мужності. Ваш досвід єднання з дикунами становитиме епоху в науці, якій я служу, науці — як жити людям один з одним. Напишіть цю історію, і Ви станете у великій пригоді людству».
І справді, Міклухо-Маклай зібрав антропологічний і етнографічний матеріал, який спростовував лженауку про «нижчі» й «вищі» раси. Він довів, що народи всіх рас однаково можуть творити. Матеріали Міклухо-Маклая вщент розбили твердження буржуазних учених, особливо Джемса Гента, про психічну неповноцінність темношкірої раси.
Багато зробив Микола Миколайович і щодо вивчення мови, матеріальної культури, побуту, господарства папуасів та інших народів Океанії.
Міклухо-Маклай вивчив також природу тихоокеанських островів, їх клімат, рослинність, тваринний світ.
Займаючись науковою роботою далеко за межами Росії, Міклухо-Маклай завжди почував себе вірним сином, патріотом своєї батьківщини.
Микола Миколайович Міклухо-Маклай народився 17 липня 1846 року в с. Рождественському, Новгородської губернії (поблизу м. Боровичі). Батько його був інспектором шляхів сполучення, мати, Катерина Семенівна Беккер, близько стояла до революційно настроєної інтелігенції, особисто знала деяких членів з гуртка Герцена і Огарьова. Вона вплинула і на дітей, розвинула в них почуття поваги до людей незалежно від їх національності і соціального стану. Батько Міклухо-Маклая помер, коли Миколі Миколайовичу було тільки 11 років. На утриманні матері залишилося п’ятеро дітей. Сім’я терпіла від великих нестатків.
Микола Миколайович спочатку вчився в петербурзькій школі, потім у гімназії, але його з гімназії виключили за «неуспішність». У 1863 р. Міклухо-Маклай вступив вільним слухачем до С- Петербурзького університету на природничий відділ фізико-математичного факультету. Але на другий рік його виключили з університету за «порушення правил » без права вступу до інших університетів. Справжньою ж причиною виключення було те, що Микола Миколайович брав участь у студентських сходках.
З великими труднощами Міклухо-Маклаю вдалося виїхати за кордон для продовження освіти. В Німеччині він вступив до Гейдельберзького університету, в якому протягом двох років слухав лекції з фізики й хімії, а потім переїхав до Лейпціга, де вчився на медичному факультеті. В 1866 р. Міклухо-Маклай переїхав до Ієни; тут він продовжує вивчати медичні науки. Особливо його захоплювали проблеми порівняльної анатомії. З 1869 р. Міклухо-Маклай зосереджує свою увагу на антропології і етнографії.
На талановитість Міклухо-Маклая звернув увагу і запросив до себе в аспірантуру відомий на той час у наукових колах, переконаний прихильник і пропагандист еволюційної теорії Дарвіна, професор Ернст Геккель.
В 1866 р. Маклай разом з Геккелем здійснює свою першу подорож до Канарських островів, де вивчає анатомію губок і центральну нервову систему хрящових риб.
У 1868 р. Міклухо-Маклай працює як зоолог у Мессіні (о. Сіцілія). У 1869 р. він подорожує до берегів Червоного моря з метою вивчити його фауну.
Але Маклая не покидала думка вивчити «первісних» людей.
Восени 1869 р. він подав раді Російського Географічного товариства проект подорожі на о. Нову Гвінею. Цей проект особливо енергійно підтримував знаменитий російський мандрівник-дослідник Семенов-Тян-Шанський.
Після довгих обговорень Міклухо-Маклай, нарешті, одержав дозвіл на подорож. 21 жовтня 1870 р. він відплив на військовому судні «Витязь» з Кронштадта до островів Тихого океану.
Перше ніж попасти на о. Нову Гвінею, Міклухо-Маклай побував на островах Пасхи, Піткайрн, Мангареву, Таїті, Самоа, Ротума, через які проходив маршрут «Витязя». Вже на цих островах Міклухо-Маклай ознайомився з різними племенами Полінезії.
20 вересня 1871 р. корвет «Витязь» підійшов до північно-східних берегів Нової Гвінеї. Міклухо-Маклай висадився на берег у затоці Астролябія; згодом цей берег почали називати берегом Маклая.
На о. Нова Гвінея Міклухо-Маклай пробув 15 місяців. За цей час вій виконав величезну роботу, вивчаючи життя папуасів та збираючи багатющі колекції рослин і тварин. Своїм людяним ставленням до папуасів Микола Миколайович завоював у них авторитет, повагу і навіть любов. Папуаси вважали Маклая своїм другом, і він дійсно був для них таким. Цим він довів, що папуаси, незважаючи на їх відсталість і темний колір шкіри, такі самі люди, як і білі, що до них потрібне людяне ставлення.
22 грудня 1872 року Міклухо-Маклай покидає о. Нову Гвінею і на кліпері «Изумруд» подорожує по Індо-Малайському архіпелагу.
У грудні 1873 p. Міклухо-Маклай знову повертається на о. Нова Гвінея, але на цей раз оселяється на мисі Айва берега Папуа-Ковіай (південно-західне узбережжя острова).
Міклухо-Маклая цікавило племя папуа-ковіай, яке не мало селищ, а жило в пірогах і через постійні напади малайців весь час кочувало вздовж берега.
Наприкінці 1874 і в 1875 р. Міклухо-Маклай здійснив подорож по півострову Малакка. Тут він вивчав маловідоме на той час меланезійське племя оран-сакай.
У 1876 р. Міклухо-Маклай побував на о-вах Адміралтейства та на одному із західних Каролінських островів — на острові Яп, або Вуап. Тут Міклухо-Маклай побачив білі кам’яні гроші («фе »), які мали форму млинового жорна діаметром від ЗО см до 2 м; вага їх іноді доходила до кількох тонн. Вартість добре відполірованого каменя становила 1000 доларів.
У червні 1876 р. Микола Миколайович на англійській шхуні «Морський птах» знову прибув до своїх старих знайомих у бухту Астролябія. Папуаси зустріли Маклая дуже радісно, дехто з радощів навіть плакав.
На цей раз Міклухо-Маклай пробув на о. Нова Гвінея до листопада 1877 р.
Оскільки здоров’я Миколи Миколайовича було підірвано напруженою роботою і йому треба було відпочити, полікуватись і опрацювати зібраний матеріал, він у 1878 р. переїхав до м. Сіднея (Австралія). Тут Міклухо-Маклай здійснив ряд подорожей по Австралії.
У 1879 р. Маклай знову провів велику подорож по островах Тихого океану. Він побував на о. Нова Каледонія, на Нових Гебрідах, вдруге на Адміралтейських, на Агомесі, Соломонових та ін.
У 1880 р. Маклай відвідав південно-східний берег о. Нової Гвінеї. Жителі цієї частини острова (папуаси) будують свої хатини на палях, іноді над самою водою. Жінки розкішно татуйовані. На бажання Міклухо-Маклая папуаски і йому зробили татуїровку на лівій руці.
У 1881 р. Міклухо-Маклай вдруге відвідав південно-східний берег Нової Гвінеї, щоб захистити жителів селища Кало від покарання командором англійської морської станції. Міклухо-Маклай не раз виступав на захист папуасів. У вересні 1874 р. він надіслав листа генерал-губернатору Нідерландської Індії з вимогою заборонити работоргівлю на південно-західному березі Нової Гвінеї. У 1879 р. Маклай звернувся з листом до губернатора Фіджі і до британського урядового комісара західної частини Тихого океану з проханням визнати право населення Нової Гвінеї на їх землю, а також заборонити завозити і продавати їм спирт, зброю, порох. У 1883 р. Міклухо-Маклай вимагав у командора Морської станції справедливого ставлення до жителів селища Малегіоку на архіпелазі Пелау; проте селище було спалене командою британського військового корабля, а населення пограбовано. У цьому ж році Маклай просив захисту для населення Нової Гвінеї в англійського статс-секретаря в справах колоній лорда Дербі. У 1884 p., коли Німеччина повідомила російський уряд про захоплення частини північного берега Нової Гвінеї та архіпелагу Нова Британія, Міклухо-Маклай надіслав Біс-марку гнівну телеграму: «Тубільці берега Маклая протестують проти приєднання їх землі до Німеччини». Він протестував, бо знав, яка жорстока доля чекає цих беззахисних людей.
В 1882 р. Міклухо-Маклай прибув до Росії і прочитав членам Географічного товариства доповідь про свої дослідження. Доповідь, на якій, крім членів товариства, були присутніми багато наукових працівників і студентів, справила велике враження.
Наприкінці 1882 р. Міклухо-Маклай знову покинув Росію і в березні 1883 р. втретє і востаннє побував серед папуасів на березі Міклухо-Маклая. Міклухо-Маклай привіз їм на цей раз подарунок—бичка й телицю зебу та двох кіз, а також насіння деяких рослин. Пробувши всього два дні серед своїх друзів-папуасів, Микола Миколайович на корветі «Скобелев» виїхав в Сідней, де прожив до 1886 p., опрацьовуючи свої щоденники, зарисовки, колекції.
У 1886 р. Міклухо-Маклай повернувся до Росії і передав Академії наук свої колекції, а в 1887 р. знову виїхав в Сідней, щоб перевезти до Росії решту зібраних ним матеріалів.
Повернувшись із Сіднея до Петербурга, Микола Миколайович почав опрацьовувати матеріали. Але надмірна праця, злигодні, невдалі спроби поліпшити становище чорношкірих підірвали його здоров’я. Він тяжко захворів і 2 (14) квітня 1888 р. помер. Не стало одного з найвидатніших географів-дослідників, великого російського вченого, який прославив нашу вітчизну у віддалених кутках світу.
Французький історик Моно назвав Міклухо-Маклая «одним з найкращих людей, які тільки з’являлись будь-коли на нашій планеті». Але царський уряд ні за життя, ні після смерті Міклухо-Маклая не оцінив його великих заслуг.
Тільки радянська влада, яка високо оцінює заслуги людей перед Батьківщиною, зробила багато для увічнення пам’яті російського патріота Міклухо-Маклая. В Ленінграді йому споруджено пам’ятник, його ім’ям названо інститут етнографії Академії наук СPСP, встановлено спеціальні імені Міклухо-Маклая стипендії в інститутах етнографії і географії Академії наук СРСР, а також у Московському і Ленінградському університетах, встановлено премії його імені за кращі наукові праці з антропології і етнографії Південно-Східної Азії і Океанії. Академія наук СРСР видала праці Міклухо-Маклая академічним виданням у двох томах.
Микола Миколайович Міклухо-Маклай дуже багато зробив для вітчизняної і світової науки, він усе своє життя віддав для того, щоб довести про однаковість людських рас. Він виступав захисником відсталих і пригноблених народів, борцем за їх право на самовизначення.
Пам’ять про Міклухо-Маклая житиме у віках серед нашого народу і всього прогресивного людства світу.