Михайло Васильович Пєвцов
(УВАГА!!! ДАНА КНИГА МІСТИТЬ ЕЛЕМЕНТИ КОМУНІСТИЧНОЇ ПРОПАГАНДИ)
Ім’я Михайла Васильовича Певцова нерозривно зв’язане з однією з найяскравіших сторінок в історії географічної науки — з дослідженнями Центральної Азії, розпочатими Російським Географічним товариством у 60-х роках XIX ст.
М. В. Пєвцов рано залишився сиротою і з 7 років виховувався в сім’ї родича — дрібного чиновника в Петербурзі. З дитинства у нього пробудилася тяга до знання, але коштів для освіти не було. З великими матеріальними труднощами Пєвцов закінчив гімназію і на правах вільного слухача почав відвідувати Петербурзький університет, але через нестатки примушений був залишити університет і вступити на військову службу; він закінчив юнкерське училище, а далі Академію Генерального штабу. Проте військова служба не задовольняла Пєвцова. Його цікавила географічна наука. Ще в 1867 р. він став членом Російського Географічного товариства.
Викладаючи географію в Сибірському кадетському корпусі (в Омську), М. В. Пєвцов не переставав мріяти про подорожі.
В 1876 p. для охорони торговельного каравану, який вирушив з міста Зайсан (на схід від оз. Зайсан) до китайського міста Гучен, була призначена козача сотня. Російське Географічне товариство запропонувало М. В. Пєвцову командувати цією сотнею і разом з тим зібрати відомості про місця, по яких пройде караван.
Це була перша експедиція Пєвцова в Джун-гарію. До Гучена треба було пройти близько 1000 км. Третина цього шляху (від Зайсана до озера Улюн-Гур і розташованого біля нього м. Булун-Тохой) вже була нанесена на карту російським мандрівником-дослідником Ю. А. Сосновським. Але шлях від Булун-Тохоя до Гучена не проходив жодний мандрівник-дослідник.
Пєвцов дослідив Чиліктинську улоговину— велику западину між хребтами Тарбагатай і Саур, яка лежала на шляху експедиції. Він встановив, що поверхня цієї кам’янистої пустині складається з уламкових порід, що вона колись була глибокою западиною між горами, яка поступово заповнилась наносами гірських потоків.
Пєвцов здійснив маршрутне знімання пройденого караваном шляху. Він дослідив також озеро Улюн-Гур і розташоване біля нього менше озеро Бага-Нор. Наукові спостереження Пєвцова на озері Бага-Нор дали багато наукового матеріалу. Пєвцов встановив, що в недавній геологічний час озеро було прісним і значно більшим, бо тільки в ньому могли жити колись риби й молюски, рештки яких тепер розкидані по берегах озера та в його околицях.
Пєвцов провадив і астрономічні спостереження. Для нього, оскільки він був не тільки географом, а почасти й астрономом, зоряне небо також було об’єктом наукових спостережень. З допомогою астрономічної труби він провадив спостереження і визначав довготи.
Подорож Пєвцова багато дала для дослідження Центральної Азії. Голова Російського Географічного товариства П. П. Семенов-Тян-Шанський відзначив, що Пєвцов докладно дослідив весь басейн озера Улюн-Гур, південно-східну окрашу Монгольського Алтаю, вивчив простори, що лежать між Монгольським Алтаєм і Тянь-Шанем, а також ознайомився з горою Богдо-Ола. «У своєму видатному творі «Путевые очерки Джунгарии» М. В. Пєвцов, — писав П. П. Семенов-Тян-Шанський,— виявив майстерність описувати і характеризувати місцевості, які він бачив, і відразу став у ряди видатних діячів Географічного товариства» (Семенов-Тян-Шанский П. П., «История полувековой деятельности Русского Географического общества», ч. II, СПБ, 1896, стор. 579).
В 1878—1879 pp. Географічне товариство допомогло М. В. Пєвцову здійснити нову, значно більшу експедицію. В 1878 р. російський караван з вантажем нантів вирушив з м. Хобдо (у північно-західній Монголії) до м. Куку-Хото (на північ від великого коліна р. Хуанхе). Шлях між цими містами ще не проходив жодний мандрівник. На пропозицію і клопотання П. П. Семенова-Тян-Шанського з караваном було відряджено і М. В. Пєвцова з 2 топографами для маршрутного знімання.
Після довгої і важкої подорожі по горах, пустинях і степах М. В. Пєвцов досяг м. Куку-Хото, переїхав звідти на зимівлю в м. Калган і, пройшовши на зворотному шляху ще 2000 кміншою дорогою, повернувся на батьківщину.
Книга М. В. Пєвцова «Очерк путешествия по Монголии и северным провинциям Внутреннего Китая», надрукована в Омську в 1883 p., становить велику цінність, бо в ній було описано Гобі і гірські системи Монголії, на той час ще мало відомі. До книги додавалась складена Пєвцовим карта Монголії. Для складання цієї карти Пєвцов використав усі відомі на той час матеріали (визначення широт і довгот, проведені в різні часи маршрутні знімання топографів), а також свої власні матеріали (виміри 44 висот і визначення координат 28 пунктів).
В 1889 р. Російське Географічне товариство доручило М. В. Пєвцову очолити експедицію в Тібет, яку організував, але не здійснив через передчасну смерть М. М. Пржевальський. Пєвцов продовжив справу Пржевальського: він пройшов Кашгарію до Західного Куен-Луню та північно-західної окраїни Тібету і повернувся через Урумчі до Зайсана.
Наукові наслідки цієї експедиції були дуже великі. Праця М. В. Пєвцова — «Труды Тибетской зкспедиции в 1889—1890 гг.» має світову славу.
Щоб оцінити заслуги Пєвцова, досить зазначити, що точне визначення довгот у минулому столітті для мандрівника було складною справою. З усіх дослідників Центральної Азії в XIXст. найточніші визначення зробив М. В. Пєвцов. Крім того, він розробив новий, найкращий для того часу, метод астрономічного визначення географічної широти.
Ім’ям цього великого дослідника-мандрівника названо льодовик, відкритий В. В. Сапожніковим у 1909 р. в Монгольському Алтаї.
М. В. Пєвцов, поруч з М. М. Пржевальським і Г. М. Поташним, поклав основу сучасного землезнавства Центральної Азії. Не іноземним вченим, а саме цій славетній трійці російських піонерів справжнього наукового дослідження Центральної Азії належить ця наукова честь.