Юлій Михайлович Шокальський
(УВАГА!!! ДАНА КНИГА МІСТИТЬ ЕЛЕМЕНТИ КОМУНІСТИЧНОЇ ПРОПАГАНДИ)
26 березня 1940 року в Ленінграді помер видатний учений, почесний член Академії наук CPСP, географ Юлій Михайлович Шокальський.
Ім’я Ю. М. Шокальського відоме по його класичних роботах з океанографії, картографії, гіпсометрії, історії географії.
Ю. М. Шокальський народився 17 жовтня 1856 р. в Петербурзі в сім’ї юриста; він рано втратив батька; виховала його мати.
В 1868 р. Шокальський вступив до класичної прогімназії. Після закінчення прогімназії в 1873 р. він вступив до Морського училища, яке закінчив через 5 років з Нахімовською премією за відмінні успіхи в навчанні.
В 1878 р. Шокальський вступив до Морської академії.
Закінчивши в 1880 р. гідрографічний відділ Морської академії, Шокальський одержав призначення до Головного гідрографічного управління, а потім перейшов у Головну фізичну обсерваторію; тут він працював під керівництвом відомого метеоролога академіка Г. І. Вільда.
У фізичній обсерваторії Шокальський близько ознайомився з метеорологією, а в Географічному товаристві — з географією.
7 квітня 1882 р. Юлія Михайловича обирають дійсним членом Російського Географічного товариства.
З 1883 р. Шокальський безперервно протягом 26 років викладає в Морському училищі.
Свою першу статтю Шокальський опублікував у 1882 р. в «Мороком сборнике» В 1883 р. він писав передмову до І тома «Метеороло-гических наблюдений», що велися тоді на кораблях російського флоту. В цей же час він написав ряд статей в «Известиях Географического общества». З 1883 р. протягом 10 років Юлій Михайлович співробітничав у газеті «Правительственньш вестник», де повідомляв про всі доповіді в Географічному товаристві, про новини географічної науки тощо.
Влітку 1890 р. Шокальського призначають керівником однієї з експедицій, які мали своїм завданням дослідити р. Тавду (притока Тоболу) та її притоку Південну Сосьву з точки зору придатності їх для судноплавства.
В кінці 1890 р. Юлій Михайлович зайняв посаду завідувача Головної морської бібліотеки; на цій посаді він працював 17 років.
З 1894 р. протягом 9 років Шокальський працює редактором щорічного альманаху, в якому подавалися різноманітні й цікаві дані з різних галузей науки.
В 1895 р. Шокальський їде делегатом на IV Міжнародний географічний конгрес у Лондоні. Крім нього, на цей конгрес поїхали П. П. Семенов, А. В. Григор’єв, Д. М. Анучин та ін.
На конгресі Шокальський прочитав доповідь про російські дослідження в Північному Льодовитому океані.
В 1900 р. він брав активну участь у роботі Першого метеорологічного з’їзду при Російській Академії наук. На з’їзді Воєйков і Шокальський на пропозицію Географічного товариства домоглись рішення про збільшення кількості метеостанцій і про створення гірської метеостанції на Ельбрусі.
З 1901 по 1903 pp. Шокальський досліджував Ладозьке озеро. З 1904 р. він починає викладати фізичну географію в Мореходному училищі далекого плавання.
З 1907 р. він викладає фізичну географію в Педагогічному інституті, у Військово-морській академії. В академії він уперше починає також викладати океанографію.
В 1914 p., після смерті П. П. Семенова-Тян-Шанського, Шокальського було обрано віце-головою Географічного товариства.
Велика Жовтнева соціалістична революція застала Шокальського викладачем у Педагогічному інституті та в Морській академії.
В 1918 р. йому було доручено скласти план робіт з морської метеорології і океанографії.
З 1923 р. Шокальський організовує докладне океанографічне дослідження Чорного моря і створює в СРСР об’єднаний картографогеодезичний центр. Під його керівництвом на Чорному морі працювала в 1924—1927 pp. науково-дослідна експедиція.
В 1935 — 1937 pp. Юлій Михайлович підготовляє друге кидання своєї праці «Океанографии». В січні 1940 р. Шокальський закінчив читати курс картознавства в Ленінградському університеті.
В цей час стан його здоров’я різко погіршав. 20 березня 1940 р. Ю. М. Шокальського не стало.
Ю. М. Шокальський був видатним географом. Його діяльність у Географічному товаристві тривала 58 років.
За останні 50 років не було жодної експедиції Географічного товариства, в якій він не брав би безпосередньої чи посередньої участі.
У багатогранній географічній і педагогічній діяльності Шокальського особливе місце займає океанографія. Юлій Михайлович був одним з найвидатніших океанографів світу.
В 1917 р. вийшла в світ монографія Шокальського «Океанография». У передмові до книги Шокальський запроваджує і обґрунтовує нове поняття — «Світовий океан». Вплив його на вітчизняну і світову океанографію дуже великий.
На початку 80-х років XIX ст. Шокальський близько познайомився в Географічному товаристві з відомим геодезистом-географом О. А. Тілло, зацікавився його роботами і став допомагати йому в збиранні гіпсометричних матеріалів для першої великої гіпсометричної карти Європейської частини Росії. Ця робота дуже цікавила Юлія Михайловича, і в 1905 р. він написав працю «Исчисленне поверхности Азиатской России с показанием площадей бассейнов и административных подразделений Азиатской России».
В 1930 р. Шокальський написав книжку «Длина главнейших рек Азиатской части СССР и способ измерения длины рек по картам».
Отже, в галузі гіпсометрії нашої країни Шокальський зробив дуже багато. Як картограф і геодезист він посів найвидатніше місце. Він керував усіма геодезичними і картографічними з’їздами, конференціями і постійними комітетами. З 1926 по 1929 pp. він був першим головою Всесоюзного геодезичного комітету при Держплані СРСР. Протягом шести років він був директором Картографічного інституту в Ленінграді.
До 1905 р. в нашій країні не було скільки-небудь задовільних атласів, і тільки в 1905 р. вперше вийшов з друку великий атлас світу у виданні А. Ф. Маркса. Редактором і складачем карт цього атласа був Шокальський. Він був також редактором і перших радянських шкільних атласів. Йому належить ініціатива створення карти території СРСР в масштабі 1 :1000000. Під редакцією Шокальського складено багато карт «Атласа командира Красной Армии».
Протягом своєї багаторічної професорської діяльності Шокальський виховав ряд діячів у галузі картографії. Дуже багато зробив він і в галузі метеорології і гідрометеорології.
Шокальський написав багато статей і книг з історії землезнавства, в яких він відзначив російських дослідників, заслуги яких недооцінювались, а часто навіть забувались не тільки за кордоном, айв Росії.
Крім того, Шокальський був великим популяризатором багатьох географічних наук і морської справи в нашій країні.
Найважливіша риса Шокальського як сучасного радянського вченого, передового радянського географа, який до останніх днів свого життя йшов у ногу з світовою наукою, було прагнення пов’язати теоретичні дослідження з бойовою практикою соціалістичного будівництва.