Географическое положение Украины
Украинский
На жаль, цей запис доступний тільки на
Украинский.
К сожалению, эта запись доступна только на
Украинский.
For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.
Українська РСР займає південний захід Східно-Європейської рівнини, Українські Карпати та Кримські гори. На півдні Україна омивається Чорним і Азовським морями. З заходу на схід територія її простягається від 22 до 40° с. д. на 1300 км та з півночі на південь від 52 до 45° пн. ш. майже на 900 км. Крайніми пунктами території Української РСР є: на півночі — с. Мурав’ї у Чернігівській області, на півдні — мис Сарич на Кримському півострові, на заході — м. Чоп, па сході — селище Мілове у Ворошиловградській області.
Площа Української РСР становить 603,7 тис. км2. За розмірами території республіка займає в СРСР третє місце (після РРФСР і Казахської РСР). Площа її трохи перевищує площу найбільшої країни Західної Європи — Франції.
Українську Радянську Соціалістичну Республіку було проголошено у грудні 1917 р. внаслідок перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції. За Радянської влади українські землі возз’єднані в єдину соціалістичну державу: в 1939 р. до складу УРСР ввійшли західноукраїнські землі, в 1940 р.— Північна Буковина і південні райони Бессарабії, в 1945 р.— Закарпатська Україна. На честь 300-річчя возз’єднання України з Росією у 1954 р. Українській РСР передано із складу РРФСР Кримську область. В Українській РСР тепер живуть понад 50 млн. чол. населення (65% міського, 35% сільського) .
Українська РСР межує з Ростовською, Воронезькою, Бєлгородською, Курською і Брянською областями РРФСР на сході і північному сході. Ця межа проходить від узбережжя Таганрозької затоки Азовського моря на північний схід до Донецької височини і р. Сіверського Дінця; далі вона проходить через південно-західні відроги Середньоросійської височини. На півночі УРСР межує з Білоруською РСР по Поліській низовині. На заході і південному заході межі Української РСР збігаються з державним кордоном СРСР з Польською Народною Республікою, Чехословацькою Соціалістичною Республікою, Угорською Народною Республікою, Соціалістичною Республікою Румунією. На південному заході УРСР межує з Молдавською РСР. Географічне положення Української РСР сприятливе для економічних і культурних зв’язків з братніми союзними республіками, для розвитку міжнародних відносин з країнами Європи та інших континентів. Через порти УРСР на Чорному і Азовському морях СРСР здійснює широкі економічні зв’язки з країнами Європи, Азії, Африки та Америки. По території України проходять трансєвропейський нафтопровід і газопровід, лінії високовольтних електропередач, електрифіковані залізниці, що сполучають СРСР з соціалістичними країнами Європи.