7 років тому
Немає коментарів

Земна кора складається з гірських порід, до складу яких входять різні хімічні елементи (рис. 6). За даними акад. Берга, у гірських породах вивержені породи становлять 88,4%, сланці — 3,7, пісковики — 0,7, вапняки — 0,2%. Хімічний склад цих порід показано в табл. 1. У табл. 2 наведено середній хімічний склад земної кори. Інших хімічних елементів земна кора містить близько 0,8%.

Хімічний склад земної кори

Хімічний склад земної кори

Дані про хімічний склад основних гірських порід і елементарний склад земної кори свідчать про досить нерівномірний розподіл окремих хімічних елементів у природі.

T_001

T_002

Так, в атмосфері найбільше кисню і азоту, у гідросфері — кисню і водню. У продуктах вивітрювання гірських порід, які складають верхню частину земної кори, багато кисню, водню, кремнію і алюмінію. Хімічні елементи беруть також неоднакову участь в утворенні різних мінералів. Наприклад, сірка утворює до 600 сполук, кальцій — 300, магній — 200, марганець — 150, бор — 80, літій — 10 сполук тощо.

Склад літосфери в основному такий: зверху, до глибини кількох кілометрів, залягають переважно різні осадові нещільні або зцементовані породи (глини, піски, леси, пісковики, вапняки, сланці), глибше — первинні кристалічні породи (граніти і гнейси), а ще глибше — базальти.